reklama

Akým spôsobom prežívajú punkáči v dnešnom svete ?

Ako sú vnímaní punkáči? Stretávajú sa s predsudkami? Cítia sa pochopení? Bude to niekedy lepšie? Odpovede na všetky tieto otázky sme sa snažili nájsť prostredníctvom nášho výskum na predmete Psychológia minoritných skupín.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V roku 1974 sa prvýkrát objavila punk rocková hudba a štýl disen-franchised pracujúcej triedy. Punk rock sa začal v LA, kde v sedemdesiatych rokoch začali vznikať aj prvé (amatérske) punkové skupiny. V rokoch 1976-1977 vznikla kapela Sex Pistols a jej vplyvom celá punková subkultúra v Londýne. Behom pár rokov sa punk rozšíril prakticky do celého sveta a stal sa sociálnym fenoménom. 

A čo je to ten punk? Ide o hudobný štýl, ktorý sa vyznačuje hlasnou hudbou, vzdorovitými textami a výstredným obliekaním/štýlom. Vznikol ako reakcia mladých na inovatívnu hudbu v 60-tych rokoch. Rovnako má punk aj ideologické základy, ktoré sa stavajú proti všetkému, čo obmedzuje slobodu človeka, vyjadrovania a myslenia. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od punku k výskumu

Keď sme rozmýšľali nad témou nášho výskumného projektu, v rámci pracovnej skupiny sme sa zhodli, že by bolo určite dobré bližšie preskúmať punkáčov a to práve z dôvodu, že ich hudba nám bola blízka. O ich subkultúre sme však vedeli menej, čo bolo hlavnou motiváciou, prečo sme sa rozhodli preskúmať to, akým spôsobom punkáči žijú v dnešnej dobe, akým problémom musia čeliť, a tiež aj to, ako ich vníma väčšinová populácia. Podstatnú časť nášho výskumu sme teda strávili práve rozhovormi s punkáčmi. V týchto rozhovoroch sme sa pýtali špecifické otázky, ktoré nám mali priblížiť ich vnímanie punkovej kultúry, ich názory a tiež to ako prežívajú a s čím sa stretávajú. Rovnako sme sa pýtali aj ľudí, mimo punkovej komunity na ich názory na punk a punkáčov. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako študenti odboru Sociálna a pracovná psychológia sme chceli prepojiť náš študijný odbor s tým, čo ideme skúmať. Preto sme v rozhovoroch tiež zisťovali, ako vplýva svojský štýl punkáčov na ich uplatnenie na pracovnom trhu. 

Našu malú kvalitatívnu výskumnú vzorku predstavovali traja punkáči a traja bežní ľudia vo veku 18 až 60 rokov, s ktorými sme sa v rozhovoroch snažili ísť čo najviac do hĺbky. 

Punk a ne-punk

Najväčší rozdiel vo vnímaní punku bol v tom, že punkáči vnímali punk skôr ako životný štýl. Bolo pre nich dôležité spoločenské posolstvo celkového boja proti nespravodlivosti, presadzovanie slobody a slobodného životného štýlu. Na druhej strane, ľudia mimo punkovej kultúry videli punkáčov ako zvláštnych ľudí, ktorí sa divne obliekajú, nestarajú sa o seba, počúvajú divokú hudbu a užívajú drogy. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na zistenie toho, do akej miery vnímajú punkáči a nepunkáči ľudí z punkovej komunity sme si pomohli ilustračnými obrázkami zobrazujúcimi 1. človeka s veľmi punkovým štýlom, 2. človeka s miernym punkovým štýlom a 3. človeka s bežným štýlom (obrázky nižšie v článku), kde sme poprosili participantov o ich názor na ľudí na fotke. Tiež sme sa ich pýtali, či by mali problémy zamestnať niekoho z vyobrazených ľudí a ak áno, tak koho a prečo. Nie je prekvapujúce, že punkáči mali pozitívnejší postoj k ľudom s punkovým štýlom na fotke ako nepunkáči a rovnako by nemali problém ich zobrať do zamestnania. Nepunkáči mali skôr neutrálny, prípadne aj pozitívny postoj a problém zobrať do zamestnania punkáčov by mali len v prípade, ak by práca vyžadovala priamy kontakt s ľuďmi. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď sme sa punkáčov pýtali na problémy, s ktorými sa denne stretávajú, väčšina z nich nám povedala, že sa cítia byť spoločnosťou vnímaní negatívne. Mnoho z nich sa často stretávalo s tým, že ľudia zo širšej spoločnosti nevedeli z čoho všetkého punk pozostáva a vnímali ich iba ako „čudných výstredných ľudí, ktorí neprispievajú spoločnosti“. Rovnako sme sa dozvedeli, že v prípade, ak si chce punkáč ponechať svoj štýl, rozhodne by mal problém nájsť si stabilné zamestnanie. Väčšina ľudí mimo punkovej komunity totiž prejavila názor, že punkáčov by nebolo prínosné zamestnať. Predsudky voči punkáčom a ich negatívna percepcia ľuďmi zo širšej spoločnosti (majoritou) teda boli problémom, s ktorým sa reprezentanti punkovej subkultúry stretávajú pravidelne. 

Budúcnosť pre punkáčov 

Počas nášho výskumu sa nám však podarilo zistiť aj pozitíva, ktoré sa punkáčov budú zrejme čím ďalej, tým viac dotýkať. Z uskutočnených rozhovorov nám vyplynulo, že o predsudkoch a negatívnych názoroch rozhodoval vek ľudí majoritnej populácie. Mladší ľudia vnímajú punkáčov pozitívne, alebo neutrálne a rovnako väčšina z nich uviedla, že by nemali problém, ak by si punkáči ponechali svoj špecifický štýl aj na pracovisku. Môžeme sa teda domnievať, že v budúcnosti budú punkáči vnímaní lepšie a pozitívnejšie. 

Na záver môžeme napísať, že tento jedinečný výskum bol pre nás dôležitou skúsenosťou. Podarilo sa nám aspoň trochu preniknúť do pocitov a prežívajú členov punkovej subkultúry, oboznámiť sa s problémami, s ktorými sa musia dennodenne kvôli svojej príslušnosti potýkať a tiež zistiť, že ich postavenie v našej spoločnosti môže zmeniť k lepšiemu. 

Autori článku: Martina Šatarová, Michaela Belišová, Nicole Móriczová, Nikola Blštáková, Paulína Jablonická, Dávid Safár, William Bakoš 

Zdroj obrázku: www.unsplash.com

Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK

Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  55x

Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK prináša vzdelávanie zamerané na všetky oblasti psychológie. Špecializujeme sa na aplikovanú psychológiu, teda psychológiu zameranú na riešenie problémov reálneho sveta.Sme súčasťou najmladšej fakulty najstaršej slovenskej univerzity. K vzdelávaniu pristupujeme inovatívne a zároveň poctivo. Kvalitu vzdelania zabezpečuje tím prednášajúcich, špičkových výskumníkov a výskumníčok, aj uznávaných expertiek a expertov z praxe. Viac informácii o nás nájdete na webe alebo nás môžete sledovať na Facebooku. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu